Ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica i policijski komesar Fatmir Hajdarević održali su danas sastanak sa ministricom za rad, socijalnu politiku, raseljena lica i izbjeglice KS Endom Pavić Pečenković, te predstavnicima JU Kantonalni centar za socijalni rad, povodom jačanja saradnje na realizaciji Protokola o postupanju u slučajevima protivpravnog ponašanja na štetu djece.
Ovaj protokol potpisan je s ciljem saradnje i postupanja u slučajevima nasilja nad djecom, zanemarivanja, zapuštanja, prosjačenja, skitnje, seksualnih radnji i drugih oblika eksploatacije, a gdje je neophodna čvrsta saradnja i sprega posebno između MUP-a Kantona Sarajevo i Kantonalnog centra za socijalni rad.
Prema riječima ministrice Ende Pavić Pečenković, saradnja sa MUP-om Kantona Sarajevo i do sada je bila izuzetna, no kroz svakodnevni rad sa teškim oblicima nasilja nad djecom identifikovane su mogućnosti za unapređenje u određenim oblastima, a što je i bila tema današnjeg sastanka.
„Cilj nam je da unaprijedimo i ojačamo saradnju sa MUP-om Kantona Sarajevo – Upravom policije po pitanju primjene protokola, a sve u cilju bolje usluge za naše građane. Danas smo dobili maksimalnu podršku ministra i policijskog komesara i drago mi je što ćemo tu saradnju podići na još viši nivo. Također, planiramo održati sastanak i sa predstavnicima Općinskog suda u Sarajevu, a sve kako bismo primjenu protokola podigli na najviši nivo i maksimalno doprinijeli zaštiti djece i maloljetnika,“ izjavila je ministrica Pavić Pečenković.
Na osnovu zakonskih ovlaštenja, Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo – Uprava policije, imaju nadležnost da štite djecu od bilo kojeg oblika protivpravnog ponašanja, a shodno navedenom, nakon što se evidentira prijava da je počinjeno protivpravno djelo na štetu djeteta, policijski službenik obavještava dežurnog tužioca. Dežurni tužilac utvrđuje da li je počinjeno krivično djelo ili prekršaj, a ako zaključi da je dijete žrtva krivičnog djela, sa njim se postupa u skladu sa Zakonom o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku BiH. Policijski službenik je dužan da osigura djetetu prvu pomoć i neophodnu zdravstvenu njegu, ukoliko je povrijeđeno, a ukoliko je potrebno hitno zbrinuti dijete ili maloljetnika, policijski službenik je obavezan da kontaktira dežurno stručno lice u Kantonalnom centru za socijalni rad, te traži njegov dolazak i intervenciju.
„Danas smo razmotrili neka veoma važna pitanja koja su predstavnici Kantonalnog centra za socijalni rad identifikovali kao sporna u svom radu i zaključili da će policija nastaviti davati maksimalnu podršku u provođenju mjera za zaštitu maloljetnih lica i žrtava u porodici,“poručio je nakon sastanka ministar unutrašnjih poslova Admir Katica.
„Uprava policije MUP-a Kantona Sarajevo će i dalje stajati na raspolaganju svim institucijama koje se sistemski suočavaju i bore sa svim oblicima nasilja nad djecom i maloljetnicima, kao i sa drugim oblicima kriminala“, izjavio je policijski komesar Fatmir Hajdarević.
U ime JU Kantonalnog centra za socijalni rad sastanku su prisustvovali v.d.direktorice Draženka Osmanspahić i šef službe za hraniteljstvo Enes Šabić.